fbpx

5 rzeczy o których warto pamiętać podczas wyboru serwera dla strony internetowej

Strona główna > Aktualności > 5 rzeczy które ułatwią Ci wybór serwera dla strony internetowej

Wybór serwera dla strony internetowej jest jednym z kluczowych kroków. Dobrze dobrany serwer może wpływać na wydajność, dostępność i bezpieczeństwo Twojej witryny. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań idealnego rozwiązania, to ten artykuł jest dla Ciebie! W WebWrite doskonale rozumiemy, jak ważne jest dokładne przeanalizowanie i wybór serwera, dlatego zachęcamy do sprawdzenia pięciu aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Do czego potrzebuję serwera?

Na początku poszukiwań serwera warto odpowiedź sobie na pytanie „Do czego potrzebuję serwera?”, a precyzując bardziej „Co będę przechowywał na moim serwerze?” Jeśli na serwerze będzie postawiona tylko 1 statyczna strona z małą ilością wyświetleń to powinniśmy postawić na jedno z tańszych rozwiązań, które posiada podstawową konfigurację (niewielka ilość RAMu oraz niewielka ilość miejsca na dysku) umożliwiającą postawienie strony. Warto rozważyć również przechowywanie kopii zapasowej na serwerze (większość serwerów umożliwia automatyczne tworzenie kopii zapasowej). Umożliwi nam to dostęp do niej z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu (lecz należy pamiętać, że przechowywanie kopii zapasowej w tym samym miejscu co strona, nie jest do końca dobrym pomysłem).

Ile miejsca na serwerze jest mi potrzebne?

Ilość miejsca potrzebnego na serwerze jest zależna od wielkości Twojej strony internetowej, ale nie tylko!

Na serwerze poza stroną internetową przechowywane są:

  • kopie zapasowe
  • baza danych
  • grafiki, zdjęcia i filmy
  • maile (wraz z załącznikami)

Poza stroną internetową widoczną dla Twoich odwiedzających na serwerze przechowywane są kopie zapasowe tworzone automatycznie (jeśli usługodawca udostępnia taką opcję). Jeśli kopie zapasowe tworzone są z dużą częstotliwością, będzie potrzebne więcej miejsca. W przypadku strony dynamicznej, gdy wprowadzamy w niej zmiany za pomocą CMS to na serwerze znajduje się również baza danych ze wszystkimi treściami dodanymi przez nas, co zajmuje więcej miejsca niż strona statyczna. 

Grafiki! Przecież na Twojej stronie na pewno są grafiki, filmy i zdjęcia, jeżeli są one źle zoptymalizowane mogą zabierać bardzo dużo miejsca. Podobnie w przypadku zawartości skrzynek pocztowych – wszystkie maile (wraz załącznikami) są również (zazwyczaj) zapisywane na tym samym serwerze na którym stoi Twoja strona internetowa. 

Więc ile miejsca w końcu potrzebuję? Nie da się wprost określić, że ma to być 5GB czy 12GB. Jeżeli posiadamy złożoną stronę – weźmy wyższy pakiet, z większą ilością miejsca. Posiadamy dużo grafik (galeria, portfolia itp.) na stronie, to również powód, aby zainwestować w większą ilość miejsca na serwerze.

Bezpieczeństwo i Ochrona Danych

Bezpieczeństwo stanowi kluczowy element przy wyborze serwera dla Twojej strony internetowej. Upewnij się, że dostawca hostingowy oferuje odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak regularne aktualizacje systemu operacyjnego, firewall, ochronę przed atakami DDoS itp. Dodatkowo, sprawdź, czy dostawca ma politykę ochrony prywatności i zabezpieczenia danych, zwłaszcza jeśli na serwerze przechowywane są dane wrażliwe. Ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo zarówno Twojej strony, jak i danych Twoich użytkowników.

Ranking hostingów

Podczas wyboru serwera dla Twojej strony internetowej istnieje wiele dostępnych opcji, które mogą pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji. Jedną z nich jest skorzystanie z porównywarek hostingów, które pozwalają na analizę i porównanie różnych dostawców usług hostingowych. Jedną z takich porównywarek jest jakwybrachosting.pl

Porównywarki hostingów, dostarczają przydatnych informacji i narzędzi, które ułatwiają wybór serwera dla strony internetowej. Dzięki nim można porównać różne oferty pod względem parametrów technicznych, ceny, dostępności obsługi technicznej i innych istotnych czynników.

Test prędkości. Szybkość wpływa na wybór serwera dla strony internetowej

Jak dokonać wyboru serwera dla strony internetowej?

Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie. Możesz ją podjąć sam na podstawie analizy rankingów, ceny oraz opinii znalezionych w internecie. Jeżeli nie masz pojęcia o tym, co będzie dla Ciebie najlepsze, możesz wypełnić formularz bezpłatnej wyceny lub skontaktować się z nami, a nasz zespół przeanalizuje Twoje potrzeby oraz zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania dla Ciebie. 

Autor:

Badźmy w kontakcie!

Porozmawiajmy o Twojej stronie internetowej

ciasteczka

Web Write wykorzystuje pliki cookies. Używamy ich do zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Pełną informacje znajdziesz w naszej polityce prywatności.